JAK SE DOSTAT NA MEDICÍNU?
- Krojens
- 8. 9. 2020
- Minut čtení: 7
Aktualizováno: 27. 2. 2021
Minule jsem vám popsala svojí cestu. Tentokrát je to na vás. Občas možná zakopnete, ale hlavní je, postavit se vždy znovu na nohy a kráčet dál.

KDY SE ZAČÍT UČIT?
Čím dřív, tím líp. Není ale nutností, začínat třeba 2 roky předem, protože stejně většinu věci postupně zapomenete, spousta učení je hodně paměťové a proto je lepší, soustředit se na něj spíše kolem přijímaček a dříve dělat třeba fyziku, počítání a tyhle věci na pochopení.
Já osobně doporučuji začít maturantům v září. Přece jenom se v září toho moc ve škole ještě nedělá, je spousta akcí a vy si můžete začít postupně startovat mozek.
Samozřejmě jsou lidé, kteří se učí na přijímačky 1 měsíc, ale já osobně bych to neriskovala. Raději se učit, se učit, se učit, než pak rok čekat.
Čili začátek září / října se zdá být nejlepší dobou startu.
KAM CHCI JÍT?
Velice důležitou věcí je, stanovit se cíl! Chci jít na medicínu nebo fyzioterapii? Chci zkusit zubní lékařství? NA JAKOU UNIVERZITU?
Prosím, neudělejte chybu jako já, že se budete připravovat půl roku na UPOL se slovy: "na muni stejně nemám," protože pokud se pak rozhodnete dva měsíce před přijímačkami, že chcete na muni... No, ruku na srdce, není to moc fajn. Já udělala chybu hlavně v tom, že jsem se dříve v kurzech v chemii některou látku ani nesnažila pochopit, protože byla vyloženě specialitkou Brna a já jistě věděla, že do Brna nechci. Takže pak jsem se musela učit brutální chemii a bohužel jsem upnula pozornost hlavně na chemii. Je fajn, že jsem věděla vzorce vitaminu C, ATP, NAD atd., ale bylo to k ničemu, protože na to stejně byla jen jedna/ dvě otázky. Zbytečně jsem se na to upnula a pak upozadila fyziku a na té vypadla, protože jsem ji podcenila.
Takže: vyberte si školu už na začátku. Každá fakulta má trochu jiný typ otázek. Např v Brně jsou fakt zákeřné, musíte nad nimi přemýšlet, kdežto třeba v Plzni šlo o naučenou látku, v Olomouci nešli tolik do detailů,.. Zkrátka všude je trochu jiný typ testu. Na Brno se nepřipravíte z modelovek do Prahy, prostě ne.
ZUBY NEBO VŠEOBECNÉ LÉKAŘSTVÍ?
Další, hodně důležitou věcí je vědět, co chcete. Příprava na zuby musí být o to preciznější a intenzivnější, než na medicínu. Berou v průměru 80 lidí a je obrovský nával. Můžete si dovolit ztratit třeba jen 10 bodů, kdežto na medicínu klidně 25.
Pokud chcete na medicínu, připravujte se taky, ale nebude třeba to tak hrotit !!
Velké plus je, že se píšou stejné testy jak na všeobecné, tak na zubní lékařství. Takže zkusit zuby můžete.
Osobně doporučuji, pokud se chystáte na zuby, dát přihlášku i na medinu a případně tak rok počkáte a pak přejdete na zuby :)
A kdo se dostane na zuby, automaticky je i na medicíně, pokud tam má podanou přihlášku.
Jdi na zubaře a budeš studovat 5 let, nemusíš dělat atestace a ve 25 jdeš vydělávat hezké peníze. To za tu obrovskou dřinu stojí, no ne?
Jdi na medicínu a budeš studovat 6 let, musíš mít atestace, budeš mít noční a rodinu si založíš pravděpodobně dost pozdě.
Což samozřejmě nikomu tímto necpu, ať jde na zubaře! Jen poukazuji na to, proč je na zuby takový nával.
MODELOVKY
Věc, kterou každý hrozně přeceňuje. Přijde mi, že je má každý do Vánoc hotové a projíždí do přijímaček jen modelovky. To je ale podle mě blbost. Nejsem zastánce modelovek. Jasně, je fajn, když zjistíte, jak se fakulta ptá a co zhruba očekávat. Například ve fyzice se dost otázek opakuje, jako je v modelovkách (upol, muni), ale třeba chemii pokud nechápete, jste v háji.
Paměťové učení správných odpovědí je špatné hlavně proto, že si fakulty rády změní
v otázce třeba jedno slovo a vy si toho nevšimnete. Otázka získá úplně jiný význam a vy ztratíte zbytečně bod.

Určitě dělejte modelovky dané fakulty! Ale stačí jednou, dvakrát. Teď vám už, jako třeba před 10 lety, nebude stačit, mít našprtané správní odpovědi (viz Praha).
PŘÍPRAVNÉ KURZY
Opravdu se vyplatí do nich investovat. Neplatí rovnice: budu chodit
na kurzy = dostanu se všude. Kurz vám nezajistí přijetí, vy budete muset makat. Zároveň je spousta lidí, co zvládne přípravu sama.
Kurzy vás navedou, čím začít, jak se učit a hlavně, CO se učit. Protože je např. zbytečné, zatěžovat hlavu teorií relativity, nebo živočichy, rostlinami v biologii atd.
Kurzů je spousta. Za sebe rozhodně doporučuji Nejen na medicínu. Byli jsme po skupinkách o max 15 lidech. Lektor se nám plně věnoval, měl neskutečný přehled a bylo tam něco více, než jen student - učitel. Byl lidský! V karanténě jsme byli v kontaktu snad každý den a možná i proto mi nějakým způsobem přirostl k srdci, protože v tu chvíli to byl ten člověk, který vás chápe, rozumí vám a neshazuje vás. Hlavně je tam z jeho strany furt nějaký push, takže musíte makat!
Jen pro připomenutí: Na kurzy v ČR chodí klidně přes 2000 lidí. Dále jsou tu kurzy pomaturitní, kdy se spousta studentů, po předchozím neúspěchu, přihlásila do každodenní formy studia na přijímačky, místo školy! Takových může být další stovka. Pak tu máme lidi, co se nedostali a chodí rok do práce, k tomu se připravují - opět mají více času, než vy, maturanti! Opravdu přípravu nepodceňte, je neskutečně velká konkurence a troufla bych si i říct, že člověk bez kurzu (nebo aspoň intenzivních kurzů) fakt nemá velké šance. Ale jen můj názor.
Ve výsledku se na 1 školu hlásí třeba 3000 lidí a z toho přijmou 400. A na zubní lékařství? Max 80 lidí! 80 lidí z 2000, kteří se intenzivně připravovali. Docela mlýnek na maso, což? I na medicínu to není žádná hračka. Nelze říct, že všech 3000, co to zkouší, jsou fakt vhodní na medicínu, ale třeba 1500 to myslet vážně může. Další věc je, že je více fakult, takže se to ve výsledku rozhrne po celé republice :)
PLÁNUJ
Sice nejsem zrovna člověk, co by se řídil plánem, ale třeba budete šikovnější!
Určitě je úspěchem už koupě diáře. Za sebe doporučuji Doller, který mi zatím vyhovoval nejvíce. Spousta prostoru pro plánování, kreslení blbůstek + trocha té motivace.
Pokud budete i maturovat, je třeba počítat s časem navíc. Já se na maturitu začala učit v dubnu, měla jsem ale volno ze školy, jinak bych to absolutně nestihla, takže v Lednu se zdá být ideální, začít si shánět materiály a tak.
Taky je fajn, naplánovat si zprvu třeba na každý víkend jedno téma z fyziky/chemie/biologie, které se budete snažit plně pochopit + udělat okruh testovek k tomu.
MATURITA
Maturujte určitě z chemie. Pokud se budete připravovat na přijímačky s kurzem, na maturitu se ani učit nemusíte :D (nebo já to tak měla). Musíte umět vše, kromě plastů a prvků. Nikoho nebude zajímat výroba železa. Ale zase výroba páleného vápna jo.. Takže maturita je fajn v tom, že se doučíte těch pár otázek mimo, které nemusíte umět perfektně a budete mít přehled!
A pokud se budete učit lékařskou biochemii (pak dám článek o tom, z čeho se učit), budete u matury za vodou.
Dále je na vás, co preferujete. Já si vybrala maturitu z biologie, protože mě bavila. Ale zpětně nevím, jestli bych nešla raději do něčeho lehčího. Biologie je opravdu strašně moc. My ji měli dost těžkou a fakt se ušili strašně moc věcí navíc, což se v genetice a člověku neskutečně hodilo, ale rostliny a živočichové.. to na přijímačkách moc nepotkáte. Opět je ale skvělé, mít všeobecný přehled. V přijímačkách vám tam prásknou otázku na ekologii, otázku na rostliny a hned můžete ztratit 2 body (což už mě by připravilo o přijetí). Takže maturita z biologie je sice fajn, ale zase zatěžovat hlavu kytkami... Nevím no.
Osobně bych asi maturovala z fyziky s tím, že biologii se prostě doučím (tu se naučí asi každý, pak je důležité to chápat a použít logiku). Ve fyzice jsou ale opět nesmyslné věci navíc. Jediná fyzika nejde na přijímačkách zas tak hluboko. Není třeba se jí bát. Já z ní měla nahnáno, protože jsem měla fyziku na gymplu fakt náročnou a pro 1 jsem se musela učit na test týden v kuse. Přijímačky byly oproti tomu jednohubkou. Je to dost o myšlení a o znalosti zákonů a vzorečků. Hlavně ty vzorečky no.. Z fyziky jsem tedy nematurovala proto, že učitel byl neskutečný kretén a já ho od prváku nenáviděla, zničil mi dětství :D

Nebo maturujte ze zemáku, z matiky. Ta matika se zdá býti fajn, avšak opět: moc věcí navíc, které v přijímačkách nevyužijete.
Osobně jsem pro chemii, biologii :)
STOP PROKRASTINACI
Hodně těžká věc, obzvlášť pro člověka, který nějakým způsobem vystupuje na sociálních sítích a je nepřetržitě v kontaktu s okolním světem.
V dubnu prostě vyhoďte mobil oknem.
Anebo si stáhněte aplikaci Forest.
Forest je super v tom, že vám zablokuje aplikace a vy je nemůžete použít. Vždy si nastavíte dobu učení, třeba 60 minut a po tu dobu vám roste v aplikaci strom. Pokud půjdete na instagram, strom zahyne.

Jednoduché. Musíte se snažit vysadit co nejvíce stromečků, za které pak získáte peníze a za ty peníze můžete koupit (myslím, že za 1500) opravdový strom, který za vás někdo vysadí. Pro tuto funkci musíte mít ale PRO verzi, která stojí fakt pár korun, takže je fajn do toho investovat. Pomůžete i přírodě :)
(Jako wtf, jak jsem se zvládla tolik učit ?! )
KARTIČKY
Na ty jsem expert. Mám jich milion trilion.

Kartičky jsou skvělou studijní pomůckou. Na jednu stranu napíšete třeba název chemické sloučeniny a na druhou stranu vzorec. A můžete tak zkoušet sami sebe. Já si zprvu dělala na kartičky jen chemii, ale později
i biologii: genetika, neskutečně mnoho čísel u člověka, ve fyzice vzorečky, konstanty,..
CHTÍČ
Pokud sami nebudete chtít, nepůjde to. Budete muset investovat opravdu hodně času do přípravy. A kdo by byl ochotný obětovat toho tolik, kdyby nebyl na 100 % rozhodnutý, že chce na medicínu?
Vidina úspěchu vás bude tlačit dopředu :) Věřte mi.
TRÉNUJ ČAS
Pro spoustu lidí je kamenem úrazu čas. Většinou jsou testy koncipované tak, že na 1 otázku je 1 minuta. Což je fakt málo, proto musíte učivo perfektně zvládat. Doporučuji už od září trénovat na čas příklady z chemie a fyziky. Učit se být ve stresu, že to nestihnete. Protože příklady většinou stihne jen pár lidí, takže na nich můžete hezky nasbírat body! Je potřeba zjistit, jakou formu testů, jaká fakulta má.
V Olomouci píšete všechny 3 předměty najednou a v Brně máte vždy mezi předměty pauzu. Takže i tohle je třeba si ohlídat, abyste si předem vytvořili nějakou strategii (a že je opravdu nutná!).
U některých úloh budete rychlejší, u některých pomalejší. Důležité ale opravdu je: trénovat.
PŘIJÍMAČKY NANEČISTO
Další skvělá věc, která vám moc pomůže. Zjistíte, jak na tom jste v porovnání se studenty z celé republiky. Kurzy se většinou pořádají prezenčně. Bohužel, u mě online, takže si člověk nezažil tu stresovou atmosféru.
Jedete na čas, máte test, který bude hodně podobný tomu ostrému a vy aspoň zjistíte, kde je třeba zamakat. Hlavně budete mít termín, do kterého už budete muset vše umět, abyste na test mohli jít (nebo měli byste). V lednu ne každý bude umět vše, k tomu se musíte prokousat postupně. Přece jenom se učíte to, co za 4 roky na gymplu za pár měsíců + spoustu informací navíc.
NEBÁT SE TOHO
Já byla asi až moc vystrašená, věděla jsem, že chci na zuby a že to bude o to těžší. Nějak jsem čekala neúspěch a nevěřila si. Ale postupem času, jak jsem v učení ležela čím dál tím víc, jsem získávala jistotu.
To, že já se učila, jak blázen, neznamená, že vy budete muset taky. Záleží i na kvalitě gymplu. My neměli kvalitní chemii, kdežto třeba kamarád z Olomouce ji měl skvělou. Naopak jsem měla perfektní biologii a ostatní ne, takže ve výsledku se to vždycky nějak vyrovná.
Nebojte se toho a jděte se prát!
Comments