top of page

Vrtání ZS/2020

Aktualizováno: 27. 2. 2021


PREKLINICKÉ ZUBNÍ LÉKAŘSTVÍ




Předmět, který nás zasvětil do tajů zubů. Nejprve jsme je museli kreslit, každý zub + pohledy z boku, zdola, průřezy. Poté přišla cvičná modelace z modelíny a vyřezávání z vosku (to bylo něco teda...). Následoval test na popis zubů, rozpoznání zubů (au) a modelace z vosku. Po všech těchto, pro mě nudných činností, přišla praktická výuka u fantomů!

První posazení za fantom, první držení vrtačky, první ovládání křesla a seznámení se s nástroji. Taky jsme si prvně vrtli, a to do vajíčka, své jméno.



V dalším cviku, po seznámení se s křeslem, přišlo vrtání. Konkrétně 1. třída, dolní sedmička. Předem jsme se měli podívat na video a přečíst si teorii z přednášek. Musím ale říct, že když nám řekli: "vrtejte", nikdo v tu chvíli netušil, jak se to dělá. Já byla docela v rozpacích, abych pravdu řekla. Hrozně jsem se bála, že vrtám blbě, protože to jen tak spravit pak nejde (jde, ale v tu chvíli jsem to nevěděla). Všichni jsme po sobě v kruhu koukali a vlastně vůbec nevěděli. Doktorka si to promenádovala přes učebnu sem a tam a vlastně nám ani nechtěla pomoct, abychom se vše od začátku učili sami.

Slova: "Tyhle zákroky si vyzkoušíte jen jednou, poté budete už na živých pacientech," mi přišla tak absurdní, jak absurdně zní :D














Takže se tedy nějak muselo začít vrtat. 1. třída kazu znamená, že se nachází pouze na okluzní plošce (žvýkací část zubu). My si tedy museli vyvrtat díru, představit si , že tam je kaz a poté jej spravit. Nejprve se musí vyvrtat kavita, díra tak tvarovaná, aby v ní pak plomba správně držela. Poté si namícháme podložku (cement), kterým pokryjeme dno kavity a nakonec přijde amalgám + konečná modelace pomocí nástrojů, aby žvýkací ploška vypadala, jak předtím. Jedna plomba nám trvala asi 1 hodinu, přičemž u zubaře ji máte do 5 minut :D




amalgám

kavita

podložka pod amalgám

 

V druhých praktikách jsme vrtali 2. třídu, tedy ty kazy, které se nachází zároveň na žvýkací plošce a taky na boku zubu. Za mě je tohle nejtěžší vrtání, nesmíme si poškodit vedlejší zub, takže jej chráníme nasazenou matricí, zároveň se snažíme mít správný tvar kavity + správné úhly mezi stěnami.. moc se mi to nelíbilo, abych pravdu řekla, a děsím se představy, že si to již vícekrát nenatrénuju. Opět jsme pracovali s amalgámem.






 











Ve třetích praktikách se dělala 3. třída: kaz nacházející se na bocích řezáků a špičáků. Tady nám to paní doktorka okořenila tím, že jsme museli vrtat v horní, chrupu. Pro mě byl tohle porod. Neumím, a myslím, že spousta z nás, pracovat se zrcátkem. Při vrtání je stejně hned mokré a nic v něm nevidíte. Zároveň vám nikdo neřekne, jak si sednout ke křeslu, takže se snažíte najít nejlepší polohu, která asi neexistuje. Pro mě tohle byla katastrofa. Fantom byl celý postříkaný, mokrá podlaha, já měla vodu v očích.. ale nakonec se to nějak vyvrtalo a opravilo. Zde jsme již pracovali s fotokompozitem a SIC materiálem, takže leptání skloviny kyselinou fosforečnou, poté nanášení "bílé" plomby, osvěcování UV lampou za použití UV blokujících brýlí a tak furt dokola, dokud zub nebyl spravený. Věřím, že jsme si nakonec všichni oddechli, mže je to za námi.






 

V dalších praktikách jsme psali test na materiály používané v zubním lékařství, což mě fakt bavilo nejmíň z celého učiva. Zároveň jsem se učila totiž na zápočet z chemie a prekliniku fakt odflákla. Nacpala jsem něco do hlavy, ale teď tam podle mě už nic nemám. Ale prošla jsem: to je nejhlavnější. V testu pak byla ještě klasifikace kavit, způsoby vrtání a nástroje.

 

Dále jsme vrtali 4. třídu, museli jsme odvrtat kus zubu z hranou a poté jej dostavit. To mě bavilo moc, zde už se člověk i umělecky vyřádí, aby zub vypadal, jako pravý. Následně jsme si vyleštili plomby z minulých praktik, aby se krásně leskly a byly hladké.


předtím

potom :)


 

Jako poslední, před Vánocemi, jsme vrtali 5. třídu. Na horní dvojce jsme si měli vytvořit klínovitý defekt. Zub se mi ale nedařilo správně zničit. Takže doktorka mě dvakrát poslala zpět, ať prostě udělám KLÍNOVITÝ KAZ a ne MISKOVITOU KAVITU. Takže asi tak, chtělo se mi brečet, protože jsem zničila půlku zubu a špatně. Ale v hlavě mi běhala myšlenka: "Co si pokazíš, to si taky spravíš, tak co". Hlavně.. pacient k vám přijde pokaždé s jiným defektem.

Poté jsme dělali dolní pětku a šestku, kde už máme hotovou druhou třídu. Zde se vrtala ledvinovitá kavita a plnilo amalgámem (miluju práci s amalgámem!).









 

Po odvrtání všech tříd kavit, splnění 2 testů (z nich bylo 6 známek, mám dojem) a modelace z vosku, odevzdání nákresů zubů, jsme dostali zápočet :)


Preklinika mě bavila nejvíce (logicky). Ale co mě mrzí, že v léte už prý moc vrtat nebudeme.. bude následovat protetické zubní lékařství.



Opmerkingen


kontakt

Pavlína Kreuzová

pavlinakre@gmail.com

direct: instagram @krojens_loves_fitness

  • Instagram

© 2020 by Pavlína Kreuzová

bottom of page